آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور/ شرایط گمرک به سمت عادی شدن پیش می‌رود

سخنگوی گمرک ایران، آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور را تشریح کرد.

به گزارش مرکز آموزش بازرگانی استان اصفهان، سید روح‌الله لطیفی با اشاره به آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور، شرایط گمرکات را در حال حرکت به سمت عادی شدن عنوان کرد.

بر این اساس، آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی ایران به این صورت است:

وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق وپرویز خان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی و با اهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده که به نظر می‌رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا، این تصمیم تا پایان فروردینماه ادامه‌دار خواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

تجارت و تبادل کالا با ترکیه از مسیر ریلی گمرک رازی برقرار است و به زودی نیز بازارچه مرزی ساری‌سو فعال می‌شود و رایزنی ها برای بازگشایی مرز بازرگان و از سر گیری صادرات به صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است. تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده ای ادامه دارد.

وضعیت مرزهای تجاری ایران با ارمنستان به شرایط مطلوب نزدیک می شود و فعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده و نسبت به یکماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه مسیر ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجدداً فعال شده است.

فعالیت بازرگانی و تجاری ایران و آذربایجان از طریق زمینی، ریلی و دریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

در خصوص وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان باید گفت: علی‌رغم صادرات ۸۱ واگن کالا از نیمه اسفندماه سال گذشته از طریق مرز لطف‌آباد و فعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و فعالیت تجاری محدود است.

وضعیت تجارت بین ایران و افغانستان عادی است و مرزهای ماهیرود، میلک و دوغارون فعال هستند و تجارت ایران و افغانستان علی‌رغم برخی مشکلات در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است. البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفاً خروج مسافر صورت می‌گیرد.

تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچالدار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدا بندر عباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان به صورت مستقیم برای انتقال مواد غذایی، میوه و سبزیجات راه اندازی شده است.

بنادر جنوبی کشور شامل، بنادر امام خمینی(ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم و کیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.